Jak rozpocząć pływanie na desce z wiosłem SUP?

Opublikowany: 26 maja 2020

Kategoria: Deski SUP

Po lekturze poprzedniego wpisu masz już pojęcie jak wybrać deskę SUP. Jednak sama deska nie wystarczy by rozpocząć pływać. Co jeszcze jest potrzebne i jak się przygotować na pierwszą przygodę na desce?

Wiosło, kamizelka, pompka… Niełatwo jest skompletować ekwipunek jeśli dopiero zaczynasz przygodę z paddleboardingiem. Dlatego też poniżej przygotowaliśmy dla Ciebie krótką ściągawkę. Dzięki niej bez problemu zrobisz zakupy przed wyprawą.

Wiosło – napęd deski SUP

Wiosło, posobnie jak deska, to podstawa paddleboardingu. Dlatego też powinniśmy je starannie dobrać, żeby nam dobrze służyło. Najistotniejsze w wyborze jest kilka cech:

  • Długość – Standardowo można uznać, że wiosło powinno być wyższe o 15-25 cm od użytkownika. Mając okazję przetestować kupowane wiosło, spróbuj złapać za uchwyt z ręką wyciągniętą do góry. Jeśli możesz wygodnie chwycić, znaczy to że wiosło jest idealne dla ciebie.
  • Kształt pióra – Mamy dwa podstawowe kształty, które powinny interesować początkującego – prostokątny i owalny. Ten pierwszy zapewnia lżejsze wiosłowanie, natomiast drugi promuje wolniejsze, ale silniejsze ruchy. Mamy również do wyboru różne hybrydy obu tych kształtów. W uproszczeniu można uznać, że im silniejsi się czujemy, tym bardziej owalne wiosło nam przypadnie do gustu.
  • Powierzchnia pióra – Większa powierzchnia pióra oznacza większe przyspieszenie, ale także wymaga więcej siły. Dlatego też również w tym przypadku powinniśmy ocenić swoje możliwości przed wyborem wiosła.
  • Materiał – Najczęściej spotykane są wiosła plastikowo-aluminiowe. Są tanie, sztywne, wytrzymałe i całkiem znośne dla początkującego. Droższe są lekkie wiosła z giętkiego włókna szklanego lub sztywnego, węglowego. Większą popularnością cieszą się wiosła sztywne, jednak jeśli z jakiegoś powodu powinieneś oszczędzać ramiona, czy barki, postaraj się wybrać giętkie wiosło.

Bezpieczeństwo przede wszystkim – kamizelka asekuracyjna

Woda to niebezpieczny żywioł, pływając musisz zachować ostrożność. Podczas nauki paddleboardingu nie raz i nie dwa wpadniesz do wody. W takiej sytuacji nieoceniona będzie kamizelka asekuracyjna. Pomoże bezpiecznie wypłynąć na powierzchnię.

Kamizelki zapewniają dodatkową wyporność – sprawiają że bez wysiłku utrzymamy się na wodzie. Są przy tym wygodniejsze od kamizelek ratunkowych i nie ograniczają ruchów. Jeśli jednak wolimy coś jeszcze mniejszego, możemy zdecydować się na kupno bojki asekuracyjnej do pływania, którą przyczepimy do paska.

Co jeszcze? – akcesoria do SUPa

Mając wszystko co niezbędne, możemy zastanowić się co jeszcze może nam ułatwić życie. Z pewnością sporo czasu oszczędzi nam pompka elektryczna, która szybko napompuje naszą deskę. Poza tym plecak wodoszczelny, w który zapakujemy cały nasz sprzęt, okaże się nieoceniony nie tylko do deski SUP.

Do samego SUPa warto domontować fin zwiększający stateczność. Pomoże on w utrzymaniu prostego kursu. Natomiast smycz, którą przyczepimy siebie do deski zagwarantuje, że nie odpłynie nam ona w razie upadku.

Wiedząc już co niezbędne podczas pływania na desce, możemy się przygotować. Wystarczy zajrzeć do sklepu, lub wypożyczalni i dobrać odpowiedni sprzęt. Zapraszamy w tym celu także i do naszego sklepu.